aktualności edukacja

Pomysł na piwnicę – przydomowa spiżarnia 

Do przechowywania konfitur, weków a także win potrzebne są specjalne pomieszczenia. Pozwalają one na zachowanie walorów smakowych przez dłuższym czasie. Butelki oraz słoiki powinny być ustawione na półkach przy zachowaniu odpowiednich odstępów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przypadkowego uszkodzenia zbiorów.  

Niewykorzystana piwniczka 

Będąc właścicielem domu posiadającego piwnicę często bywa tak, że jest ona opustoszała lub wypełniona przypadkowymi gratami. Taka piwniczka, zamiast kolejnej rupieciarni, gdzie znajdują się regały sklepowe, może stanowić domową winiarnię. Przyjęcia gości w takim miejscu z pewnością spowoduje na ich twarzach entuzjazm. Jednak wykonanie takiej domowej winiarni to nie tylko uprzątnięcia tego miejsca. Trzeba mieć na względzie wiele różnych kwestii. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie temperatury oraz wilgotności naszej piwnicy. Dobrze wiedzieć, że w pomieszczenie, w którym ma być przechowywane wino wilgotność musi wynosić około 70%. Różne wina wymagają różnych temperatur. W chłodnych warunkach, czyli taki około 9 stopni Celsjusza, bardzo dobrze przechowują się różowe i musujące wina. Cieplejsze warunki rzędu 10-15 stopni Celsjusza zadowolą wina białe, natomiast czerwone potrzebują leżakować w temperaturze 15 do 18 stopni Celsjusza. To właśnie te warunki wskazują, że idealnym pomieszczeniem do przechowywania wina jest domowa piwnica. Jej głównym atutem jest fakt, że nie są mocno nasłonecznione, a temperatura nie ulega w dużym stopniu amplitudom. Warto by w piwnicy również znajdowała się instalacja wodociągowa. Jest to ułatwienia w sytuacji, gdy potrzebne jest płukanie kieliszków, a także opóźnionych butelek. 

Sposób przechowywania wina 

Wino powinno być przechowywane w sposób szczególny. Dobrym miejscem dla niego są specjalne regały na wino. Mogą to być również półki, ze żłobionymi listwami, a także drewniane skrzynki. Niejednokrotnie spotyka się, że do przechowywania wina stosowane są regały sklepowe. Jednym z najnowszych trendów jest montaż blatów do ścian, gdzie w dalszej kolejności zagoszczą metalowe lub drewniane stojaki na wino. Te wszystkie rozwiązania umożliwiają przechowywanie wina w pozycji wymagalnej, czyli horyzontalnej. 

Odpowiednia lokalizacja mebli 

Regały sklepowe, w których umieścimy nasze zapasy wina, nie powinny stać w zbyt małej odległości od okna, oraz jakiegokolwiek grzejnika. Powinny to być meble stabilne, które nie będą potrzebowały żadnego mocowania. Obciążenie pełnymi butelkami może spowodować utratę stabilności, a co za tym idzie narażenie ewentualnych gości na wypadek. Chcąc mieć jak najwięcej pewności, że wino będzie stabilnie leżakować można pomimo wszystko zastosować mocowanie. Najlepiej do tego nadają się kotwy, kołki rozporowe, a także kątowniki. Segregacja wina na półkach powinna wskazywać na datę planowanego wypicia. Unikniemy dzięki temu potrąceniu lub też przestawienia butelek z młodym winem. Istotnym aspektem jakości wina jest jego smak oraz długość leżakowania.  

Nie można również zapomnieć o elemencie dekoracyjnym naszej. wygodne fotele oraz stół przy którym będziemy mogli zaprezentować walory smakowe kością punkt kluczowy każdej przydomowej winiarnia. 

Related posts

Farby do pokojów – jak je dobrze dobrać?

moniqua

Dlaczego musimy inwestować w pieczątki firmowe?

moniqua

Prawidłowy rozwój dziecka – plac zabaw dla dzieci

moniqua