dom

Pompa c. o. – jak wybrać na podstawie jej parametrów?

Pompa c. o. powinna być dobrej jakości, żeby mogła posłużyć na dłuższy okres czasu.

Pompa c. o.

Pompa c. o. powinna być wydajna i wytrzymała, by mogła przez wiele lat służyć danej instalacji grzewczej. Na jakie jednak urządzenie dokładnie się zdecydować, stając przed wyborem zakupu tego typu wyposażenia? Przede wszystkim należy dokładnie zbadać wszystkie oferty pod kątem wielu posiadanych przez nie parametrów, co pozwoli na wybór modelu optymalnego dla danej instalacji. Na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę? 

Urządzenia do centralnego ogrzewania to najczęściej pompy obiegowe, których zadaniem jest wymuszenie w instalacji obiegu oraz dostarczenie tą drogą, za pomocą odpowiedniego ciśnienia, medium wykorzystywanego do transportowania ciepła. Najczęściej chodzi w tym przypadku o gorącą wodę – zadaniem urządzenia jest więc dostarczenie jej do wszystkich grzejników, jakie są podłączone do instalacji grzewczej. W przypadku instalacji c. w. u. stosuje się inne rozwiązanie – pompę cyrkulacyjną.  

Pompa c. o. – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednią pompę obiegową c. o., należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak: 

– wydajność urządzenia – wybrany model powinien być dobrany pod względem mocy do danej instalacji grzewczej. Przy rozbudowanych instalacjach, gdzie podłączonych zostało wiele grzejników, również umieszczonych na wyższych piętrach, konieczne będzie zastosowanie mocnych urządzeń, które poradzą sobie z dostarczeniem medium pod górę. Zbyt mało wydajne urządzenie nie zasili całej instalacji, przez co budynek nie będzie dogrzany, a cały system nie będzie zbyt funkcjonalny. Warto więc wybrać model, który będzie odpowiednio dobrany do wielkości i typu danej instalacji.  

– energooszczędność – pompa c. o. powinna być również wysoce energooszczędna. Modele z niższej półki często korzystają z przestarzałych rozwiązań konstrukcyjnych, które dopuszczają do dużych strat energii. W efekcie urządzenie pobiera o wiele więcej prądu, niż powinno, co przekłada się na bardzo duże rachunki za energię elektryczną. Modele o wysokiej klasie energooszczędności – przynajmniej na poziomie A – są o wiele bardziej opłacalne, pozwalają bowiem oszczędzić na rachunkach w perspektywie czasu.  

– głośność pracy – wiele urządzeń pracuje w sposób dość hałaśliwy, co przekłada się na bardzo niski komfort mieszkańców budynku. Warto postawić na urządzenia, które emitują bardzo niski poziom hałasu – dzięki temu zapewnia się komfort wszystkim użytkownikom. Mało osób zwraca uwagę przy zakupie na ten parametr, tymczasem jest on bardzo ważny – w końcu pompy c. o. nie wymienia się zbyt często, dlatego już na starcie nie powinna generować żadnych problemów. 

Ważnym parametrem jest też cena i producent – warto zdecydować się na model z trochę wyższej półki cenowej, zaproponowany przez renomowaną, zaufaną firmę. Są to urządzenia o wiele trwalsze, oszczędniejsze w użyciu i bardziej wydajne, rzadziej doświadczają awarii i nie muszą być tak często konserwowane. Warto sięgnąć więc po urządzenia c. o., które są trochę droższe – większy wydatek teraz to większa oszczędność w przyszłości.  

Related posts

Jak dobrać zamki do drzwi wejściowych

moniqua

Zestaw mebli do łazienki

moniqua

Instalacja do ogrzewania gazem płynnym

moniqua