Kompleksową rachunkowość firmy, warto zlecić wyspecjalizowanemu podmiotowi, który nie tylko zadba o przejrzystość w dokumentach, ale również zajmie się obsługą kadrową i płacową. Obecnie już większość działających na naszym rynku biur rachunkowych oferuję usługowe prowadzenie ksiąg – świadczenie, z którego warto skorzystać. Prowadzenie ksiąg zostało jednak zarezerwowane dla uprawnionej grupy osób. Sprawdź, komu możesz zlecić obsługę księgową, płacową i kadrową.

Na czym polega usługowe prowadzenie ksiąg?
Usługowe prowadzenie ksiąg zostało uregulowane w art. 76a ustawy o rachunkowości, jako działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy prawo przedsiębiorców.
Jednakże, w myśl przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej będzie, to obsługa księgowa polegająca min. na:
- prowadzeniu dowodów księgowych
- prowadzeniu ksiąg rachunkowych
- inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów
- przygotowywaniu wyceny aktywów i pasywów
- ustalaniu wyniku finansowego
- przygotowywaniu sprawozdań finansowych
- gromadzeniu, segregowaniu i archiwizowaniu dokumentacji księgowej
- poddawaniu badaniu sprawozdań finansowych w przypadkach wymaganych przez ustawę o rachunkowości.
Zatem przedsiębiorcy zajmujący się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych na zlecenie podatnika, wykonują w jego imieniu wszelkie obowiązki księgowe i rachunkowe.
Kto może świadczyć usługowe prowadzenie ksiąg?
Prowadzenie dokumentacji firmy w postaci usługowego prowadzenia ksiąg może być wykonywane jedynie przez osobę posiadającą właściwy certyfikat księgowego. Z obowiązku uzyskania certyfikatu księgowego zwolnieni są doradcy podatkowi i biegli rewidenci, bowiem ci uprawnienia do obsługi księgowej zyskali na podstawie innych ustaw.
Aby uzyskać certyfikat księgowego należy spełnić trzy warunki.
Oprócz posiadania wyższego wykształcenia z rachunkowości, ekonomii lub pokrewnej specjalizacji, należy posiadać odpowiednio długą praktykę w księgowości, związaną z:
- prowadzeniem ksiąg rachunkowych w porządku chronologicznym i systematycznym na podstawie dowodów księgowych
lub
- wyceną aktywów i pasywów oraz ustalaniu wyniku finansowego
lub
- przygotowywaniem sprawozdań finansowych
lub
- badaniem sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.
Dodatkowo osoba, która stara się o uzyskanie certyfikatu księgowego zobowiązana jest złożyć egzamin organizowany przez Ministerstwo Finansów.
Jak wybrać dobre biuro księgowe?
Usługowe prowadzenie ksiąg, jako główny zakres działalności biura księgowego może być powodem do skorzystania z oferty współpracy. Jednakże dla każdej firmy zatrudniającej pracownika ważna jest również obsługa kadrowa, której zadaniem jest regulowanie wszystkich czynności związanych z zatrudnionymi w firmie osobami.
Dobre biuro księgowe powinno móc również zaoferować obsługę płacową, zdejmując z barków przedsiębiorcy, obowiązek zajmowania się kwestiami wynagrodzeń, należnych składek, przesyłaniem dokumentacji do ZUS, czy Urzędu Skarbowego.