Nawet aktywny sportowo człowiek może potrzebować konsultacji i leczenia ortopedycznego. Kontuzje w sporcie zdarzają się często. Uczestnicy gier zespołowych są narażeni na urazy, skręcenia, złamania znacznie częściej niż osoby spędzające wolny czas na spacerach po parku.
Poradnia ortopedyczna w Chorzowie oferuje pomocy w leczeniu urazów stawu kolanowego oraz prywatną konsultację z ortopedą, kardiologiem i urologiem. W poradni można uzyskać diagnozę, wsparcie merytoryczne oraz przeprowadzić badania z użyciem najnowszego sprzętu.

Leczenie w poradni ortopedycznej – na czym polega?
Do poradni ortopedycznej zgłaszają się najczęściej pacjenci odczuwający problem z poruszaniem się, bóle kręgosłupa, ból lub mrowienie kończyn dolnych oraz osoby po wypadkach samochodowych w wyniku, których doszło do obrażeń kręgosłupa, złamań, skręceń lub naciągnięć.
Pomocą ortopedyczną objęci są również pracownicy fizyczni, wykonujący stałe prace w pozycji wymuszonej min. glazurnicy i malarze. Problem z utratą czucia w kończynach górnych mają osoby wykonujące taki zawód, jak kelner, czy krawiec.
W takim przypadku leczenie ortopedyczne rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, przeprowadzenia właściwych badań i postawienia diagnozy.
W większości przypadków lekarz ortopeda zleca ćwiczenia, których zadaniem jest poprawa mięśni karku i pleców, rehabilitację, masaże i leczenie farmakologiczne lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.
Przy urazach zaleca się stabilizatory lub lekki gips. Urazy stawów kolanowych, które dotykają najczęściej sportowców leczy się zapobiegawczo przez unieruchomienie, smarowanie żelami oraz tabletkami doustnymi działającymi przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Najwięcej dolegliwości ortopedycznych leczy się jednak stosując fizjoterapię:
- ćwiczenia na niestabilnym podłożu
- ćwiczenia z taśmami elastycznymi
- metodę PNF
oraz zabiegi:
- magnetotron
- terapuls
- ultradźwięki
- prądy
- laseroterapię.
Poradnia ortopedyczna, a leczenie urazów kolan
Główne dyscypliny sportowe powodujące urazy, to piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, bieganie, tenis i narciarstwo.
Ortopedyczne urazy stawu kolanowego występują najczęściej w postaci:
- uszkodzenia więzadeł stawu
- uszkodzenia łąkotek
- uszkodzenia łąkotki stawowej.
Głównym objawem urazu stawu kolanowego jest ból. Jednakże jak wiadomo, czym większe uszkodzenie tym mniejszy ból – dochodzi do przerwania włókien nerwowych, które wysyłają impulsy bólowe. Ból jednak nasila się przy próbie wykonywania ruchu.
Kolejnym objawem jest słyszalny trzask w kolanie. W niektórych przypadkach uszkodzenie jest niesłyszalne, np. uszkodzenie więzadeł pobocznych i torebki stawowej nie wydaje dźwięku. Uciekające kolano przy próbie postawienia stopy jest również sygnałem, że doszło do uszkodzenia stawu kolanowego. W tej sytuacji konsultacji z lekarzem ortopedą nie należy odkładać na później. Innym sygnałem uszkodzenie kolana jest obrzęk lub krwiak podskórny oraz bolesność uciskowa. Częściowe uszkodzenie więzadła pobocznego można leczyć zachowawczo przez unieruchomienie i odpowiednią rehabilitację. Niekiedy potrzebna jest rekonstrukcja stawu kolanowego.
Wszystkie problemy z kolanami można leczyć w poradni ortopedycznej w Chorzowie pod okiem świetnych fachowców, oraz w konsultacji z lekarzami innych specjalizacji min. z kardiologiem i urologiem.