aktualności nauka i technika ogólna

Ochrona podłogi drewnianej – lakier do parkietu

Powierzchnia parkietu drewnianego nie może być niezabezpieczona. Parkiet drewniany ma ciągłą ekspozycję na uderzenia, zarysowania a także różnego rodzaju ciecze i tłuszcze.

Do ochrony drewnianego parkietu służy lakier do parkietu. Mamy różne rodzaje lakierów do parkietu i każdy z nich charakteryzuje się właściwościami które można dopasować do rodzaju drewna a także charakteru powierzchni pomieszczenia w którym parkiet jest ułożony.

Obiekty przemysłowe

Jeżeli mamy do czynienia z posadzką przemysłową wówczas użyjemy lakieru epoksydowego. Jest to lakier o bardzo dobrych właściwościach fizycznych jeżeli chodzi o odporność na ścieranie na uderzenia i na tego rodzaju fizyczne czynniki.

Salon

Pomieszczenia takie jak salon w domu czy w dużym pokoju dla nich bardzo dobrym wyborem będzie lakier uretanowy ewentualnie chemoutwardzalny. Są to lakiery o bardzo dobrych właściwościach fizycznych które ochronią powierzchnię przed niekorzystnymi czynnikami.

Parkiet to elegancja

Jednocześnie parkiet to bardzo atrakcyjny element wystroju danego pomieszczenia. Dlatego bardzo istotne jest by walory wizualne. Prawdopodobnie najpopularniejsze lakiery czyli lakiery bezbarwne chroniąc powierzchnię drewna jednocześnie wpływają na to jak się prezentuje. Poprzez lakier można osiągnąć efekt matu lub połysku.

Lakier kolorowy

Istnieje możliwość nadania lakierowi do parkietu koloru. Można to uczynić na zasadzie dodania do przezroczystego lakieru bazowego pigmentu wybranej barwy albo skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tworzeniu kolorowych lakierów do parkietów. Można również użyć lakierobejcy. Sama nazwa wskazuje jest to bejca i lakier w jednym preparacie. Lakierobejca daje ciekawy efekt wizualny, drewno jest jakby nasączone kolorem a faktura drewna pozostaje widoczna. W przypadku renowacji parkietu lakier również oczywiście będzie użyty. Po zdjęciu zniszczonej zabrudzonej warstwy przez cyklinowanie nakłada się warstwę lakieru. Po kilku godzinach zostaje nałożona warstwa druga. Należy zapoznać się zawsze z instrukcją i informacją zawartą na opakowaniu danego preparatu chemicznego. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą co do wyboru lakieru można skorzystać z pomocy specjalistów pracujących w markecie budowlanym.

Dobrze zabezpieczony parkiet przetrwa w bardzo dobrym stanie dziesiątki a może nawet setki lat. Do dziś w pałacach widać pozostałości jeszcze z wystroju barokowego i kto wie, może niektóre części parkietów pamiętają te odległe czasy. Wszystko zależy od tego czy użyje się dobrego materiału zabezpieczającego. W dawnych czasach tworzyło się rzeczy jakościowe, miały one być trwałe, opłacało się dbać o jakość produkcji. Obecnie to zmieniło się. Bardziej opłaca się jak produkty starzeją się i niszczeją, tak, by trzeba było nabyć nowy egzemplarz.

Jednak można spotkać jeszcze solidna robotę rzemieślniczą, taką która ma służyć długie lata i cieszyć właścicieli.

Jeżeli już zdarzy nam się posiadać wykonany w takiej filozofii parkiet, to powinno się dbać o niego. Tym bardziej że są to inwestycje bardzo drogie i opłaca się nabyć dodatkowe środki chroniące, o ile nie kłóci się to z zasadami sztuki wytwarzania parkietów.

Related posts

Organizujemy wesele w Starych Babicach – od czego zacząć przygotowania?

moniqua

Ozonoterapia

moniqua

Parametry szlifierek do gipsu dostępnych na rynku

moniqua