prawo i administracja

Kiedy możliwy jest umowny dział spadku?

Spadkobiercy nie muszą udawać się do sądu, aby tam dokonać podziału spadku otrzymanego przez spadkodawcę. Alternatywnym rozwiązaniem jest tak zwany umowny dział spadku. Warto jednak pamiętać o tym, że z umowy o dział spadku możemy skorzystać jedynie w określonych przypadkach.

Spadkobiercy mogą, lecz nie muszą przeprowadzać działu spadku. Warto jednak wskazać, że podział spadku jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na ustalenie części spadku przypadających każdemu spadkobiercy, na przykład wtedy, gdy spadek to nieruchomość.

Aktualnie spadkobierca wraz z innymi spadkobiercami może skorzystać z dwóch metod podziału spadku, a mianowicie są to:

Skupmy się tutaj na umownym podziale spadku i na tym, kiedy taki dział spadku jest możliwy do wykonania.

Umowa o dział spadku może być zawarta na kilka sposobów. Także można zawrzeć ją u notariusza – takie usługi świadczy między innymi kancelaria notarialna w Łodzi Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska, która specjalizuje się w usługach notarialnych od lat.

Poniżej prezentujemy dokładne informacje o tym, w jakich sytuacjach możliwe jest skorzystanie z umownego działu spadku.

Umowny dział spadku – konieczna zgoda każdego ze spadkobierców

Gdy spadkodawca przekazuje spadkobiercą spadek, który jest dla nich wspólny, na przykład jest to nieruchomość, wówczas można przeprowadzić podział spadku, aby każdy ze spadkobierców otrzymał odpowiadającą mu część.

Aby możliwy był umowny dział spadku, w tym także dział spadku u notariusza, konieczne jest spełnienie głównego warunku – to zgoda wszystkich spadkobierców.

Gdy spadkobiercy zgadzają się co do podziału spadku, wówczas mogą oni zawrzeć umowę. W przypadku, gdy któryś z nich nie jest zgodny co do działu spadku, wówczas umowa o dział spadku nie będzie możliwa do zawarcia. W takiej sytuacji notariusz nie pomoże – konieczne będzie udanie się do sądu.

Umowny dział spadku – formy zawarcia umowy o dział spadku

Gdy zostaje spełniony główny warunek, czyli spadkobiercy zgadzają się co do podziału spadku, wówczas mogą oni zawrzeć umowę o dział spadku.

Umowa o dział spadku może być dokonana w dowolnej formie, na przykład może być to umowa ustna lub też w sposób dorozumiany, czyli taki, którego można się dorozumieć – domyślić. Prawnicy wskazują jednak, że dla uniknięcia nieporozumień w przyszłości zaleca się zawrzeć umowę pisemnie.

Umowa taka może być zawarta na gotowym wzorze do pobrania z internetu, ale warto wskazać, że taka forma pisemnej umowy podziału spadku nie zawsze będzie miała moc prawną. Dotyczy to sytuacji, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość albo też prawo użytkowania wieczystego czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W sytuacji, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość lub prawa związane z nieruchomością, konieczne będzie nabycie spadku u notariusza albo też skorzystanie z procedury sądowej. Gdy spadkobiercy zgadzają się z podziałem, wówczas spadek u notariusza będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem – procedura może przebiec wtedy szybko, sprawnie i wygodnie.

Umowny dział spadku – wybierz dobrego notariusza

Chcesz przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku u notariusza wraz z innymi spadkobiercami? W takiej sytuacji notariusze w całym kraju są gotowi do pomocy!

Gdy interesuje nas skorzystanie z usług w Łodzi, wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowa typu „notariusz Łódź”, aby natychmiast zapoznać się z dostępnymi ofertami i adresami kancelarii notarialnych.

Related posts

Prawnik w Gdańsku, a może adwokat w Gdyni? – Co jest istotne podczas wyboru pomocy prawnej?

james

Darmowa pomoc prawna – kiedy można z niej skorzystać?

moniqua

Komornik Warszawa Mokotów – gdzie się zgłosić?

mateusz