biznes i ekonomia

Geokompozyt – czym różnią się poszczególne geosyntetyki?

Geokompozyt osiąga stabilizację podłoża oraz ma na celu przygotowanie do budowy.

Geokompozyt opłacalnym rozwiązaniem

Geokopozyt należy do ogólnej grupy geosyntetyków, czyli produktów polimerowych, które wykorzystuje się w wielu zadaniach związanych z budowie dróg, parkingów oraz pozostałych przestrzeni komunikacyjnych. Ich głównym zadaniem jest stabilizacja podłoża oraz przygotowanie go pod budowę danego obiektu komunikacyjnego.  

Geokompozyt, tak jak pozostałe geosyntetyki, odznacza się bardzo wysoką trwałością i skutecznością. Stanowi niezastąpione, najbardziej opłacalne rozwiązanie, znacznie upraszczające prace budowlane i umożliwiające je w miejscach trudniej dostępnych dla ciężkich maszyn lub przy których tradycyjne zabezpieczenia byłyby nieopłacalne, np. na dojazdowych drogach leśnych. Materiał ten jest jednym z siedmiu rodzajów geosyntetyków, którym przyjrzymy się dokładnie poniżej. 

Pierwszą grupą są geowłókniny, które wykonuje się z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Bardzo dobrze przepuszczają wodę, dzięki czemu stosuje się je w warstwach filtrujących. Mogą także pełnić funkcję separującą lub ochronną dla danej przestrzeni. 

Kolejna grupa to geotkaniny, czyli materiał wykonywany z pasm polipropylenowych, polietylenowych lub poliestrowych. Ponieważ jest bardzo wytrzymały, często stosuje się go jako warstwę wzmacniającą lub separującą. Geotkaniny doskonale sprawdzają się do wzmacniania dróg oraz pozostałych powierzchni komunikacyjnych, a także zboczy.  

Następna grupa to geosiatki, czyli tworzone z takich materiałów, jak poliester, polietylen, polipropylen czy włókna szklane siatki, wykonywane za pomocą różnych technik, w tym przeplatania, tkania czy zgrzewania. Posiadają bardzo wysoką wytrzymałość, są trudne do zniszczenia. Z tego względu stosuje się je często jako warstwę, która wzmacnia konstrukcje ziemne. Dzięki wysokiej sztywności są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają stosowania zaawansowanych technologii. Ze względu na wysoką odporność na wysokie temperatury, można stosować je także przy zbrojeniu asfaltu.  

Geokompozyt, czyli współczesne zastosowanie

Następną grupą geosyntetyków są geokraty, nazywane także geosiatkami komórkowymi. Wykonuje się za ich pomocą specjalne konstrukcje z geosiatek z zamkniętym w tworzonych przez nie komórkach materiałem, najczęściej żwirem czy piaskiem. Dzięki ich zastosowaniu, nie trzeba podejmować się kosztownych, wymagających zastosowania specjalistycznych technologii – geosiatki wzmacniają grunt i są rozwiązaniem problemu słabej jego nośności. Dzięki nim nie trzeba dodatkowo wzmacniać terenu pod konstrukcje drogowe, wytrzymujące największe obciążenia. 

Stosuje się także geomembrany, czyli nieprzepuszczalny materiał, który może izolować oraz nie przepuszczać cieczy. Jest on odporny na wiele szkodliwych czynników, w tym uszkodzenia mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne. Geomembrany odznacza ogromna trwałość, a przy tym są także w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego.  

Przechodzimy do ostatniej grupy, czyli geokompozytów. Stanowią one połączenie wszystkich poprzednich geosyntetyków, przy czym mają różnorodne zastosowania. Najważniejsze z nich to wzmacnianie gruntów, drenaż, uszczelnienia oraz zapobieganie erozji poszczególnych elementów.  

Related posts

Druk na plexi – trwałe materiały reklamowe

mateusz

Opłaca się kupić mieszkanie od dewelopera?

moniqua

Szlifierka do gipsu – wygładzone ściany bez nierówności

moniqua