aktualności prawo i administracja

Darmowa pomoc prawna – kiedy można z niej skorzystać?

Z uwagi na panujące przekonania, że postępowania sadowe są długotrwałe i drogie spora część osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw. Jeśli jednak sprawa sądowa staje się jedynym wyjściem i jest nieunikniona pomocna może okazać się instytucja bezpłatnej pomocy prawnej.

Pomoc udzielana jest osobom które wykażą, że w normalnym (płatnym) trybie nie mogły by skorzystać z pomocy adwokata czy radcy prawnego. Nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadza nowe instytucje niosące pomoc najuboższym Polakom. Poza wsparciem pełnomocnika ma być wprowadzone darmowe poradnictwo obywatelskie (porady w kwestii zadłużenia, spraw mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego), a nowością ma być możliwość bezpłatnej mediacji. Najważniejsze usługi prawnicze gliwice stają się zatem dostępne także dla mniej zamożnej grupy osób. O darmową pomoc może starać się każda osoba fizyczna (osoby prawne takiej możliwości nie mają), które nie mają środków finansowych na opłacenie prawnika. Do skorzystania z takiej formy pomocy uprawnia w sumie złożenie oświadczenia pisemnego o braku finansów na pokrycie kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Znowelizowana ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej nie wskazuje sztywno, komu taka pomoc się należy a jedynie wskazuje, że taka osoba fizyczna powinna wskazać że w danym momencie jej nie stać na zapłacenie za usługi prawnicze w określonej sprawie. Co więcej ta sytuacja nie musi być udowadniana, a jedynie oświadczyć o sytuacji majątkowej. Ustawa dała więcej narzędzi dla osób mniej zamożnych wywalczenia, także w sposób pozasądowy (mediacja) i szybszy racji i ochronić swoje interesy.

Related posts

Farby do pokojów – jak je dobrze dobrać?

moniqua

Meble z technorattanu do ogrodu

moniqua

Profesjonalna organizacja eventów plenerowych

moniqua